XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Koziebrodach

W dniach 20 – 22 września 2019 r. delegacja Technikum im. Władysława Stanisława Reymonta w Dolnośląskim Zespole Szkół w Lubinie w składzie: Katarzyna Czajkowska, Klaudia Kozak, Jakub Barawons wraz z opiekunem p. Rafałem Porzezińskim uczestniczyła w XXIII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich w Koziebrodach połączonym z XV Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim „Mówimy Reymontem”.

Głównym przesłaniem takich spotkań jest nawiązanie wspólnych relacji ze szkołami mających za patrona Stanisława Władysława Reymonta, ukazanie szacunku dla tradycji, dorobku literackiego znakomitego, polskiego pisarza, a także silnych odczuć, że wspólnie tworzymy historię naszych szkół, historię Zlotów Szkół Reymontowskich.

                W piątek, 20 września odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu Szkół Reymontowskich. Do Koziebród przyjechało 12 delegacji ze szkół noszących imię noblisty. Każda z placówek zaprezentowała sztandar swojej szkoły oraz jej historię. Na koniec zaprezentowali się uczniowie szkoły w Koziebrodach, którzy wystawili scenkę z „Chłopów”. Wieczorem uczniowie uczestniczyli w warsztatach muzycznych, plastycznych, teatralnych i decoupage.

W sobotę, 21 września o godz.9.00 rozpoczął się XV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”. Uczniowie w podziale na szkoły podstawowe oraz szkoły średnie prezentowali fragmenty utworów noblisty. Naszą szkołę reprezentowała Klaudia Kozak z klasy 3 technikum. Pięknie wyrecytowała fragment „Pamiętników” Władysława Stanisława Reymonta i zajęła wysokie 3 miejsce. Dalsza część dnia upłynęła na zwiedzaniu Muzeum Wsi Mazowieckiej, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć domy wiejskie Mazowsza z XIX wieku oraz posłuchać o zwyczajach i codziennym życiu ich mieszkańców.

Ostatniego dnia Zlotu, w niedzielę 22 września uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej, bezpośrednio po której odbyło się oficjalne zakończenie Zlotu wraz z ogłoszeniem wyników i występem artystycznym. Każdy Zlot jest okazją do integracji Rodziny Reymontowskiej, do której co jakiś czas dołączają nowe szkoły. To także okazja do wymiany doświadczeń, tworzenia pięknych wspomnień, kultywowania tradycji i upamiętniania noblisty.

Dyplom – Klaudia Kozak

Dyplom dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie

About Author